VZDELAVANIE
Ľudia sa spájajú na základe rovnakosti a rastú na základe odlišnosti.

---

Virginia Satirová

---

Podporná skupina pre rodičov dieťaťa so zdravotným znevýhodnením

 

O podpornej skupine

Nápad vytvoriť podpornú skupinu pre rodičov dieťaťa so zdravotným znevýhodnením vyplynul z potrieb rodičov, ktorí sú hospitalizovaní alebo v pravidelnej starostlivosti Národného ústavu detských chorôb. V rozhovoroch s rodičmi často zaznieva potreba zdieľať svoj príbeh, skúsenosti, myšlienky, emócie s ľuďmi, ktorí im porozumejú a podobnú životnú situáciu zažili alebo zažívajú. Preto prichádzame s podpornou skupinou, ktorá ponúka priestor na stretnutie, spoznanie, zdieľanie a vzájomnú podporu pre ľudí s podobnou životnou skúsenosťou. Nezáleží na ochorení dieťaťa, ani na stupni hendikepu. Prežívanie rodičov chorých detí je v mnohom spoločné, či už je ochorenie na prvý pohľad zjavné alebo nie. Tiež sú podobné starosti a praktické problémy, ktoré rodičia riešia. Vítaní sú všetci, ktorí chcú zdieľať, podporiť, dostať podporu, spoznať ľudí v podobnej životnej situácii.

Cieľ podpornej skupiny

Cieľom skupiny je pozrieť sa na svoju životnú situáciu z rôznych pohľadov, získať informácie a náhľad na svoje prežívanie a správanie, podporiť svoju sebaúctu v kontexte životnej situácie a zdieľaním podobných životných skúseností s ostatnými účastníkmi, podporiť zdroje zmysluplnosti.

Pre koho je podporná skupina určená?

Skupina je určená pre rodičov detí so zdravotným znevýhodnením. Možná je účasť oboch rodičov. Skupina je otvorená, to znamená že na nej môžu zúčastniť noví účastníci. Skupina nie je určená pre deti.

Ako bude podporná skupina prebiehať? Čo sa na nej bude diať?

Skupina je vedená klinickým psychológom, Pavlom Kardošom, ktorý je v roli facilitátora – vedie diskusiu v skupine, prináša poznatky zo svojej praxe a pohľad psychológa. Je vítané, ak účastníci zdieľajú vlastnú skúsenosť, prežívanie, príbeh, spôsoby zvládania náročných situácií. Zároveň sa budeme rozprávať o témach, ktoré sa prirodzene spájajú so životnou situáciou rodín, ako: Dopad ochorenia dieťaťa na rodinný systém, Dopad ochorenia dieťaťa na súrodenecké vzťahy, zdravie súrodencov, Ako budovať sebaúctu u členov rodiny, Životná zmysluplnosť, Motivácia dieťaťa a ako s ňou pracovať, Vývin dieťaťa z pohľadu psychológie a iné.

Kedy bude podporná skupina prebiehať a ako sa na ňu môžem prihlásiť?

Na skupinu je nutné sa vopred prihlásiť pomocou nižšie uvedeného prihlasovacieho formulára. Stretnutie sa koná raz do mesiaca, v nižšie uvedených termínoch v čase od 17:00 do 19:00. Termíny nadchádzajúcich stretnutí: 16.10.2024, 20.11.2024, 18.12.2024, 15.01.2025. Narozdiel od realizovaných termínov (21.03.2024, 18.04.2024, 16.05.2024, 20.06.2024), ktoré boli každý tretí štvrtok v mesiaci, sú nadchádzajúce termíny každá tretia streda v mesiaci. Je vítané a pre skupinu prínosné, pokiaľ sa jej účastníci stretávajú pravidelne. Maximálny počet účastníkov na skupine je 15 ľudí.

Kde sa bude podporná skupina stretávať?

Miestom stretnutia bude Národný ústav detských chorôb, Limbová 1, Bratislava. Presné miesto konania bude upresnené v závislosti od počtu prihlásených účastníkov, o čom budú účastníci informovaný emailom. Účasť na skupine nie je spoplatnená.

Kontakt na organizátora:

Mgr. Pavol Kardoš, klinický psychológ, nemocničný psychológ NÚDCH

tel.: +421 (0)2 59371 505
mobil: +421 (0)905 731 047
(telefonovať možno v pracovné dni od 7:00 do 15:00)
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

V prípade, že chcete ifnormáciu o podpornej skupine niekde umiestniť, môžete si na tomto linku stiahnúť plagátik.

GDPR NÚDCH, Zásady používania súborov cookie

Free Joomla! templates by AgeThemes